Banner
Gizli Çatı Deresi
 Gizli Çatı Deresi

Çatı dere uygulaması; çatı projesine ve modeline, çatının bulunduğu iklimine, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşiti ve modeli belirlenir.

Çatı dereleri ikiye ayrılır:
   1) Asma dere
   2) Gizli dere (gizli çatı)

1) Asma dere: Çatının saçak bölümünde kelepçe veya kanca sistemi ile çatıya montaj yapılır. Asma çatı dereler de, PVC dere, bakır dere, çinko dere, galvanizli saç dere, gibi alternatifler bulunmaktadır. Asma derelerde PVC sistem kullanılması durumunda ek manşon, köşe, kör tapa, iniş gibi yardımcı ürünler birbirine geçme ve yapıştırılma suretiyle montajı yapılır. Çinko, bakır ve galvanizli saç dereler de ise ek parçalar bitim noktaları ve iniş sistemeri kaynatılarak montaj edilir.

2) Gizli dere: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü veya sıvı membran uygulaması ile su yalıtım sağlanır.

Bakır, çinko ve galvanizli levha derenin ebatlarına göre şekillendirilerek dere yatağı içerisinde montajı yapılır. Kullanıalacak olan bakır levhalar 0.40 mm, 0.50 mm, 0.60 mm kalınlıklarında olabilir. Kullanılan bakırlar ithal veya yerli bakır olabilir. Çinko levhalarda 12'lik veya 14'lük çinkolar kullanılarak dere hazırlanır. Gizli derelerde 2mm den 5mm'ye kadar kalınlıkta ki galvanizli saçlar kullanılır. 

 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Eksiz Oluk
- Alın Sistemleri
- Çatı Detayları
- Metal İniş Borusu
- Sanayi Olukları
- Arduvaz Kaplama
 
 
 
Pro WEB